16 kwietnia : czterech quadowców ukarano w Bieszczadach

Ujęcie sprawców było możliwe dzięki ciągle napływającym informacjom z terenu o miejscu poruszania się quadowców oraz dzięki doskonałej współpracy z Policją – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie.
“[…]Z informacji operacyjnych Straży Leśnej oraz telefonów od turystów wynikało, że kawalkada kilku pojazdów terenowych widziana była w lasach w okolicy Strzebowisk i Krzywego w paśmie Okrąglika i Wielkiego Jasła, poruszała się też na obrzeżu Bieszczadzkiego Parku Narodowego.[…]”
http://bieszczady.net.pl/?f…

“[…]Dane sprawców zostały przekazane naszym posterunkom Straży Leśnej, znane są również bieszczadzkiej Policji, więc, w razie powtórzenia się sytuacji, skierowany zostanie wniosek o ukaranie na drodze sądowej. Za taki czyn sąd może wymierzyć grzywnę do pięciu tysięcy złotych.[…]
Czytaj całość: http://bieszczady.net.pl/?fn_mode=fullnews&fn_id=2513

Tym razem grzywnami wysokości 500 zł ukarano czterech mieszkańców okolic Warszawy i Łodzi. Wcześniej, 3 kwietnia br. ukarano mandatami karnymi wysokości 200zł dwóch kierowców quadów – również dzięki informacjom jakie dotarły do nadleśnictwa od osób spacerujących po lesie.

Spacerując po lasach czy górach zapewne nieraz spotykamy pojazdy silnikowe w miejscach, w których nie powinno ich być. Wielu z nas myśli, że nie ma sensu dzwonić na policję czy też do straży leśnej – jak widać na terenach podległych nadleśnictwom Cisna, Baligród czy Krasiczyn nie jak najbardziej jest sens informować służby.

Statystyki RDLP Krosno

Na terenie całej RDLP w Krośnie w 2010r. stwierdzono 1128 przypadków nielegalnego wjazdu do lasu, z czego najwięcej to samochody osobowe (815), quady – 32, motocykle – 47 i inne (ciągniki, skutery, zaprzęgi konne) – 134. Szczególnie narażone tereny to okolice wielkich miast i miejsca grzybobrania. W poprzednich latach wjazdów było nieco mniej – informacje udzielone przez Rzecznika Prasowego RDLP Krosno Edwarda Marszałka.

Powyższe statystyki pokazują ogromną przewagę samochodów osobowych wśród pojazdów wjeżdżających nielegalnie do lasu. Czy można powiedzieć, że quady czy motocykle to znikomy odsetek pojazdów, których kierowcy naruszają przepisy ustawy o lasach i kodeksu wykroczeń? Oczywiście można. Tyle, że równie dobrze można powiedzieć, że kierowcę samochodu osobowego (np. zaparkowanego na czas grzybobrania) znacznie łatwiej ukarać niż kierowcę quada czy motocykla pozbawionego tablicy rejestracyjnej.

Leave a Reply