Ile drzew sadzą off-radowcy?

Off-roadowcy często używają gospodarki leśnej (często w ich mniemaniu rabunkowej) usprawiedliwiając swoje wjazdy do lasu. Obecnością ciężkiego sprzętu w lasach usprawiedliwiają własne – bardzo często nielegalne – jazdy. Odnoszę wrażenie, że jest to dosyć subiektywne rozumienie pojęcia “gospodarka”. Gospodarka to nie tylko jeżdżenie po lesie i produkcja drewna. Do także pielęgnacja, dbanie o stan naszych lasów. W tym kontekście chciałbym zapytać – ile drzew rocznie sadzą off-roadowcy? Leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

Leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Celem kampanii jest promowanie sadzenia drzew i krzewów w swoim otoczeniu i pokazanie roli terenów zielonych w naszym życiu. Drzewa znacząco wpływają na zmiany klimatu na ziemi. Pochłaniając ogromne ilości CO2, łagodząc efekt cieplarniany. Wpływają na czystość powietrza, ograniczają erozję gleby, łagodzą powodzie i susze. Czy jest coś milszego od odpoczynku w pięknym lesie czy spędzania wolnego czasu wśród drzew na swojej działce?

Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA, zachęca: posadź swoje drzewo i przyślij nam zdjęcie. Czekamy na zdjęcia śmieszne, niezwykłe i takie normalne. Do zdjęć dopiszcie kilka zdań. Może sadzicie je w jakiejś intencji? Może towarzyszy temu jakaś ciekawa opowieść? Czekamy także na nie.

Kampania „500 milionów drzew” obejmie także: 17 kwietnia – Bydgoszcz, 18 kwietnia – Łódź, 19 kwietnia – Wrocław, 20 kwietnia – Katowice.

Od zakończenia II wojny światowej przybyło w Polsce 2,5 mln ha lasów. To tyle, ile wynosi powierzchnia województwa lubelskiego. W 1945 r. lasy pokrywały jedynie 21 proc. naszego kraju, obecnie jest to 29 proc. Na jednego Polaka przypada 0,24 ha lasu.

– Zapraszamy do udziału w akcji. Zachęcamy do sadzenia drzew i krzewów i zwiększania powierzchni terenów zielonych w swoim otoczeniu – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny LP.

Leave a Reply